Co dělat, když tu chtějí uprchlíci pracovat?

Obvykle u žadatelů o azyl platí, že mohou požádat o vydání pracovního povolení až po 6 měsících pobytu na území ČR (ode dne podání žádosti o udělení mezinárodní ochrany) s tím, že samotné vyřízení pracovního povolení trvá dalších 30 dní.

S ohledem na aktuálně očekávaný příchod většího počtu lidí prchajících z Ukrajiny ale uděluje Ministerstvo vnitra vízum za účelem strpění, na jehož základě mohou tito lidé obratem na úřadu práce obdržet povolení k zaměstnání a začít pracovat, uvedl pro server Měšec.cz Jakub Augusta, vedoucí oddělení mediální komunikace Ministerstva práce a sociálních věcí, a dodal, že pokud bude aktivována možnost udělování dočasné ochrany, o čemž se nyní vedou jednání na úrovni ministrů vnitra členských zemí EU, pak se situace bude ještě měnit.

Pokud tedy budou chtít příchozí lidé z Ukrajiny začít pracovat, mohou si požádat o zmíněný speciální druh dlouhodobého víza (vízum za účelem strpění), které se vyřizuje na pracovištích OAMP MV. 

Po jeho udělení mohou požádat o povolení k zaměstnání nějakou z krajských poboček Úřadu práce ČR podle toho, kde by měli práci vykonávat.

Využít mohou také aplikaci pro hledání volných pracovních míst v ČR. 

Zaměstnavatelé v ČR mohou naopak nabízet volná pracovní místa migrantům z Ukrajiny přes ředitele příslušné krajské pobočky ÚP ČR nebo pracoviště ÚP ČR.

Podrobnosti najdete na webu Úřadu práce ČR, kde jsou informace i v ukrajinštině.

Zdroj: www.mesec.cz

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *