O nás

Nadační fond FOR Ukraine – Moravský nadační fond, jsem založil s přáteli, Pavlem Zatulinem Yuryim Neživou a Janem Navrátilem, kteří mají chuť pomáhat Ukrajině. A to zejména na východě, v Luhanské a Doněcké oblasti, tedy v oblastech, kde již od roku 2014 zuří válka.

Tímto konfliktem Ukrajina značně trpí. Jedním z našich cílů je proto pomoc Ukrajincům v zasažených oblastech se zlepšením jejich životních podmínek. Jsme přesvědčeni, že narovnání životních standardů v rámci Ukrajiny, přispěje k celkovému přiblížení Ukrajiny k Evropě.

Ukrajina má obrovský – avšak doposud nedostatečně rozvinutý a využitý – potenciál v oblasti zemědělství, ale také strojírenství, stejně jako v oblasti cestovního ruchu, vzdělávání a pracovních příležitostí.

Uvědomujeme si, kolika naléhavým problémům a výzvám, kromě ruské agrese samotné, Ukrajina v současné době čelí. Prvořadá je kvalitní a všeobecně dostupná zdravotní péče. Neméně naléhavé jsou však i mnohé další problémy, jako například funkční sociální systém, komplexní řešení palčivých ekologických otázek (nakládání s odpady, recyklace, čistota vodních zdrojů), bezpečné ulice, zlepšení práce záchranného systému, kvalitní školství atd. Za zmínku stojí rovněž popularizace zdravého životního stylu a nabídka rozmanitých volnočasových aktivit pro mládež. Důležitá je také péče o seniory a zdravotně postižené.

Budeme rádi, když se k nám připojíte a pomůžete nám přispět svým dílem k úsilí o plnohodnotné (nejen deklaratorní) začlenění Ukrajiny do Evropského společenství.

Děkuji, Lukáš Dvořáček, předseda správní rady FORUkraine, Moravského nadačního Fondu.